CK Akdeniz

Kademeli elektrik tarifesi nedir?

Enerjinin verimli kullanımını desteklemek, tasarruf bilincini yaygınlaştırmak,belirli bir limite kadar olan tüketimlerin uygun tarifeden fiyatlandırılmasını sağlamak amacıyla ilgili kurumlar tarafından ‘Kademeli Elektrik Tarifesi’uygulaması hayata geçirilmiştir. Kademeli elektrik tarifesi, tüketilen elektriğin bedelinin iki kademe halinde belirlenmesini ifade etmektedir.

Kademeli elektrik tarifesi hangi abone grupları için geçerlidir?

Kademeli elektrik tarifesi, Mesken Alçak Gerilim TekTerim Tek Zamanlı ve Ticarethane Alçak Gerilim TekTerim Tek Zamanlı abone grubuna uygulanır. Bu abone grubunun dışında kalan Orta Gerilim, Çok Zamanlı ve Sanayi abonelerinde kademeli elektrik tarifesi uygulanmaz. Kademeli elektrik tarifesi, faturanızda ‘Düşük Kademe’ ve ‘Yüksek Kademe’ olmak üzere iki ayrı kalem ile gösterilmektedir.

Abone grubunuzu faturanızın üzerinde 'Tüketici Bilgileri' kısmında görebilirsiniz.

Tüketici olarak bu tarifeye geçmeme hakkım var mı?

Kademeli elektrik tarifesi, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken grubunda, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren ise ticarethane grubundaki alçak gerilim tek terim tek zamanlı aboneler için otomatik olarak uygulanmaya başlamıştır.

Kademeli elektrik tarifesine geçmek için herhangi bir ek başvuru gerekir mi?

Kademeli elektrik tarifesi kullanımı için herhangi bir başvuruya veya sayaç değişikliğine ihtiyaç yoktur.

Kademeli elektrik tarifesinde tüketim limiti nedir?

Mesken abonelerinde kademeli tarife sınırı 1 Mart 2022 tarihi itibarıyla günlük 8 kWh olarak güncellenmiştir. Fatura hesaplaması yapılırken; günlük 8 kWh’a kadar olan tüketimleriniz için düşük kademe birim fiyatı uygulanır. İlgili fatura dönemindeki toplam tüketimden düşük kademe tüketim miktarı çıkartılır ve kalan kısım yüksek kademeden hesaplanarak faturanıza yansıtılır.

Ticarethane abonelerinde ise kademeli tarife sınırı 1 Mart 2022 tarihi itibarıyla günlük 30 kWh olarak belirlenmiştir. Fatura hesaplanırken günlük 30 kWh’a kadar olan tüketimleriniz için düşük kademe birim fiyatı uygulanır. İlgili fatura dönemindeki toplam tüketimden düşük kademe tüketim miktarı çıkartılır ve kalan kısım yüksek kademeden hesaplanarak faturanıza yansıtılır.

Kademeli elektrik tarifesinde faturalar nasıl hesaplanır?

Yönetmelik gereği elektrik sayaçları 25-35 gün aralığında okunmaktadır. Aylık toplam tüketiminizin okuma gün sayısına bölünmesi ile ortalama günlük tüketim miktarınız belirlenir.

Mesken aboneleri için bir örnekle açıklama gerekirse;

28 günlük okunan bir faturanızda 280 kWh elektrik tükettiğinizi düşünelim. 28 gün x 8 kWh’lık kısım, yani 224 kWh’lık tüketiminiz düşük kademe olarak kabul edilir ve düşük kademe birim fiyatından hesaplanır. Sınırın üzerinde kalan, yani 56 kWh’lık tüketiminiz ise yüksek kademe birim fiyatından hesaplanır. İki tüketimin toplamına, mevzuat gereği alınması zorunlu vergi kalemleri dahil edilerek toplam faturanız oluşturulur.

30 günlük okunan bir faturanızda aynı tüketimi gerçekleştirdiğinizde; 30 gün x 8 kWh'lık kısım, yani 240 kWh'lık tüketiminiz düşük, kalan 40 kWh'lık tüketiminiz ise yüksek kademeden hesaplanır.

Ticarethane aboneleri için bir örnekle açıklamak gerekirse;

28 günlük okunan birfaturanızda 980 kWh elektrik tükettiğinizi düşünelim. 28 gün x 30 kWh’lık kısım, yani 840 kWh’lık tüketiminiz düşük kademe olarak kabul edilir ve düşük kademe birim fiyatından hesaplanır. Sınırın üzerinde kalan, yani 140 kWh’lık tüketiminiz ise yüksek kademe birim fiyatından hesaplanır. İki tüketimin toplamına, mevzuat gereği alınması zorunlu vergi kalemleri dahil edilerek toplam faturanız oluşturulur.

30 günlük okunan bir faturanızda aynı tüketimi gerçekleştirdiğinizde; 30 gün x 30 kWh'lık kısım, yani 900 kWh'lık tüketiminiz düşük, kalan 80 kWh'lık tüketiminiz ise yüksek kademeden hesaplanır.

Faturada kademeli elektrik tarifesi tüketimini nasıl görebilirim?

Kademeli elektrik tarifesi, elektrik faturalarının Fatura Detayı / Enerji Bedeli alanında, ‘Düşük Kademe’ ve ‘Yüksek Kademe’ olmak üzere iki ayrı şekilde belirtilmektedir.

Vergi ve fonlarda herhangi bir değişiklik yapıldı mı?

1 Ocak 2022 tarihinde faturalarda TRT Payı ve Enerji Fonu kaldırılmıştır. Buna ek olarak 1 Mart 2022 tarihi itibari ile Mesken ve Tarımsal Sulama tarife grubunda enerji bedeli üzerinden alınan KDV miktarı %18’den %8’e düşürülmüştür.

Elektrik fiyatları nasıl belirlenir?

Elektrik birim fiyatlarını belirleme yetkisi mevcut yasa ve düzenlemelere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) aittir. EPDK da elektriğin üretiminden, tüketiciye ulaşana kadar olan her aşamasındaki maliyetleri dikkate alarak tarifeleri oluşturmakta ve kamuoyu ile paylaşmaktadır. Görevli tedarik şirketlerinin birim fiyatın belirlenmesi hususunda herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır.

Geçerli olan güncel birim fiyatlara, EPDK web sitesindeki “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tabloları” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuatlara uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylı bilgi için tıklayınız.
x