CK Akdeniz
Avantajlı Ticarethane
Avantajlı Ticarethane
  • Teklif İsteyin
  • Sizi Arayalım
  • Adresinize Sözleşme Gönderelim
  • İndirimli Elektrik Avantajını Kullanın

Gerçek piyasa maliyetlerini yansıtması amaçlanan bir formül [(PTF*+YEKDEM**) x KBK***] ile faturanız oluşturulacaktır.

*PTF: Piyasa Takas Fiyatı: EPİAŞ bünyesinde, günlük 24 saat esasına göre oluşan elektrik fiyatlarının ilgili aya ait ortalaması alınarak oluşturulan fiyatı.

**YEKDEM: EPDK tarafından aylık tahminleri de yayınlanan, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın piyasaya birim maliyet olarak yansıyan ilgili aydaki fiyatı.

***KBK: Kurulca Belirlenen Katsayı: 8136 no’lu kurul kararı ile 1,0938% olarak belirlenen ve nihai elektrik fiyatını oluşturan katsayı.

Kimler Yararlanabilir?

Son Kaynak Tedariki kapsamındaki müşteriler, 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olmak üzere mesken abone grubu dışındaki tarifeler için yıllık 7 milyon kWh üzeri tüketim gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişilerden oluşur. Son Kaynak Tedarik Tarifesi kapsamındaki müşterilerin enerji birim fiyatları EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifeden bağımsız olarak, farklı bir hesaplama yöntemi ile belirlenmektedir.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Son Kaynak Tedarik Tarifesi kapsamında yapılacak ikili anlaşmalar ile CK Enerji Akdeniz Elektrik'in avantajlı tarifelerinden yararlanabilir ve enerji maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Alanında uzman kişilerden oluşan ekiplerimizin sunduğu danışmanlık hizmetinden yararlanmak ve tarife kapsamındaki tekliflere ulaşmak için sayfamızda bulunan kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Kayıt Dönemleri: Tedarikçinizi değiştirmek için her ayın 6'sından önceki son iş gününe kadar başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Son Başvuru Tarihi: Her ayın 6'sından önceki son iş günü.

Onay Tarihi: Her ayın son haftası belirlenir.

Dönem Başlangıç Tarihi: Dönemler her ayın 5. gününden 5. gününe kadardır. Süreç başvuru yapılan ay içinde değil başvuru yapılan tarihe göre bir sonraki ayın 1'inci günü başlar.

Hangi Evraklar Gereklidir?

Sıkça Sorulan Sorular

PTF Nedir?

Gün öncesi piyasasında verilmiş teklifler sonucunda, arz ve talebin kesiştiği noktada meydana gelen fiyattır.

YEKDEM Nedir?

Üretim lisansı sahibi tüzel kişilere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri için Yenilenebilir Enerji Kaynak (YEK) Belgesi verilmesi ile oluşturulan YEK Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) kurulması ile bu mekanizmadan yararlanan üreticilere aylık bazda ödenen teşviklerdir. Her bir üretim kaynağı, kurulca o üretim kaynağı için belirlenen bir katsayı ile ilgili dönem üretimi orantısında teşviki hak eder. Yenilenebilir kaynaklara ödenen bu teşvikler, uzlaştırmaya esas tüketimlerine eşit oranda olacak şekilde tüm paydaşlara dağıtılarak karşılanır.

PTF Ne Zaman Açıklanır?

Her gün saat 13.00’da kesinleşmemiş PTF ve saat 14.00’da Nihai PTF (Piyasa Takas Fiyatları) EPİAŞ web sitesinde bir sonraki günün 24 saatlik değerlerini kapsayacak şekilde https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/ sitesinde yayınlanır.

YEKDEM Birim Bedelini Nasıl Takip Edebilirim?

Her ayın 15’inden sonra https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/uretim/yekdem/birim-maliyeti.xhtml adresinden bir önceki ayın gerçekleşen YEKDEM birim bedeline ulaşılabilir.

YEKDEM Birim Maliyeti Neden Her Ay Farklı Değerlerde Gerçekleşir?

YEKDEM maliyetini 3 temel unsur belirler. Bunlar; PTF, YEKDEM’den faydalanan santrallerin üretimi ve dolar kurudur. YEKDEM bedeli, PTF ile ters orantılı olup, YEKDEM üretimi ve dolar kuru ile doğru orantılıdır. YEKDEM bedelinin yüksek çıktığı aylar genel olarak YEKDEM üretiminin yüksek olduğu aylardır (örneğin hidrolik üretimlerin artış gösterdiği ilkbahar ayları).

Dengesizlik ve Spot Piyasa Bedeli Arasındaki Fark Nedir?

Dengesizlik: İlgili saat için gerçekleşmesi beklenen tüketim miktarı (tüketim tahmini) ile gerçekleşen tüketim arasındaki farklardan kaynaklanan sistem dengesizlik maliyetini;

Spot Piyasa Bedeli: Eğer varsa baz yük olarak alınan ikili anlaşmanın, herhangi bir saatte tüketilen elektrik miktarından eksik olması durumunda spot piyasadan tamamlanması veya fazla olması durumunda spot piyasaya satılması neticesinde oluşan enerji bedelini gösterir. Dengesizlik her koşulda bir maliyet iken, spot piyasa bedeli bazı durumlarda avantaj sağlayan bir kalem olabilir (spot piyasada değerlendirilen elektriğin ikili anlaşma fiyatından daha pahalıya spot piyasada satılması gibi).

Aydınlatma Metni'ni okudum onaylıyorum.

* Aydınlatma metnini onaylamadan devam edemezsiniz.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuatlara uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylı bilgi için tıklayınız.
x